Ansatte i barnehagen/på skolen tar bilder, film- og lydopptak i for eksempel daglige situasjoner, på turer, i barnas aktiviteter og prosjekter og på skolens arrangementer.
For foresatte og andre omsorgspersoner gir dette en mulighet til å være i tett dialog med barna og elvene om barnehage- og skolehverdagen.
Oversikt over digitale plattformer der bilder, film- og lydopptak deles
Profilbilder i Vigilo
- Profilbilder brukes i Vigilo for å sikre god oversikt over barnegruppen ved innsjekk og utsjekk, samt ved telling av barna i løpet av barnehagedagen.
Bilder på nettsider
- Barnehagenes, skolenes og kommunens nettiser er åpne nettsider, og brukes for å gi innblikk i barnehagenes og skolenes ulike aktiviteter. Her brukes fortrinnsvis situasjonsbilder, dvs. bilder som fokuserer på aktiviteten. Det kan likevel forekomme at barna innimellom gjenkjennes og identifiseres.
Bilde, film- og lydopptak i publikasjoner
- Bilde, film- og lydopptak i publikasjoner brukes som dokumentasjon på arbeidet barnehagen gjør for å informere foreldre eller andre som ønsker å få et innblikk i barnehagens aktiviteter. Det gir mulighet til refleksjon over barnehagens praksis.
Sletting av bilde, film- og lydopptak
Barnehagen/skolen har rutiner for å slette bilder, film- og lydopptak. For mer informasjon om våre rutiner for sletting, kontakt barnehagen eller skolen din.
Selbu kommune som et offentlig organ, er i noen tilfeller pliktig til å arkivere informasjon og dokumenter. Dersom bilder blir vurdert som arkivverdig, kan det bety at bildet/videoen lagres i kommunens dokumentasjon- og arkivsystem. Et eksempel på et tilfelle hvor kommunen er pliktig til å arkivere bilder, er trykte bilder i en årsplan.
Annet
Dersom det er aktuelt at andre personer (for eksempel journalister eller studenter) kommer til barnehagen/skolen og ønsker å ta bilde, film- og lydopptak, vil du bli spesifikt bedt om å samtykke til det. Dersom barnehagens/skolens ansatte vil ta bilde, film og lydopptak til særskilte observasjonsformål, for eksempel forskningsprosjekter, vil du også her bli bedt om et spesifikt samtykke.
Barnehagen og skolen vil så langt det er mulig inkludere barna i vurderinger av hvilke bilde, film- og lydopptak som brukes, og bruker ikke bilder som kan virke støtende for barna på noen måte.